Tarbi vastutustundlikult- Kui võtad, võta vett vahele

Klaas vett alkohoolse joogi kõrval on osa joogikultuurist. Liviko on Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu algatatud kampaania „Kui võtad, võta vett vahele!“ koostööpartner vastutustundliku alkoholikultuuri edendamisel. Teavituskampaania kutsub inimesi üles jooma klaasi vett iga joodud alkoholiklaasi kohta. Vee joomine aitab taastada organismile vajaliku vedelikutaseme ning tagab parema enesetunde.

Iga tarbitud alkoholikoguse – olgu selleks pokaal veini või pits viina – kõrvale tuleks juua alati vähemalt klaas vett, et hea oleks olla nii endal kui ka teistel seltskonnas viibijatel. Joogikultuur on osa toidukultuurist, seega tuleks veini, kokteili või napsu tarbida koos toiduga. 

 

 

Iga alkohoolse joogi vahele vähemalt klaasi vett juues on võimalik kehale vajalik vedelikutase taastada ning ennetada vedelikupuuduse tekkimist. Lisaks aeglustab vee tarbimine teiste jookide tarbimise tempot ning aitab paremini tunnetada piiri, mil järgmine alkohoolne jook oleks liiast. Vee tarbimine annab vajaliku aja, et eelmise klaasi mõju avalduda jõuaks ja saaks otsustada, kas järgmist jooki enam võtta.

 

Alkoholi tarbides väljutab keha tavapärasest rohkem vett, sest maks vajab alkoholi läbitöötamiseks vett. Kui alkoholi kõrvale liiga vähe vett juua, alustab maks teiste organite veevarude kasutamist ja tulemuseks on vedelikupuudus.

 

Kokteilide puhul ei saa alkoholile lisatud mahla või muud alkoholivaba jooki arvestada vedelikuna, mis aitaks hoida kehas vajalikku veetasakaalu. Nii ei saa kokteili puhul arvestada viina ja mahla eraldi, sest tegu on alkohoolse kokteiliga. Mahl ja kõrge suhkrusisaldusega joogid ei sobi hästi keha vedelikutasakaalu hoidmiseks – seepärast tasub eelistada võimalusel just vett.

 

Kampaaniat „Kui võtad, võta vett vahele!“ viib läbi Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liit (ATML), eesmärgiga edendada vastutustundlikku ja teadlikku alkoholi tarbimise kultuuri ning vähendada alkoholi liigtarbimisest tekkivaid kahjusid.

 

ATML-I kodulehelt https://vettvahele.ee/ leiab meelelahutuskohad, kus alkohoolseid jooke serveeritakse koos tasuta joogiveega. Kui võtad, võta vett vahele!

Leave your comment
Close